Test Kostka Tour Max Fold

Ľudia si od nepamäti radi skladali. Od jednoduchých drevených kociek v detstve cez náročnejšie puzzle až po sofistikovaný nábytok rozobraný na prvočinitele z Ikea… Skladanie však nie je len o zábave, ale aj o potrebe niečo zmenšiť a pohodlnejšie transportovať, tak ako v tomto prípade. 

Potreba mať skladaciu kolobežku jasne vyplýva z následnej požiadavky na transport. Asi ťažko by sme si doma v rodinnom dome skladali mašinku len tak zo zábavy (ako to vyššie spomínané puzzle). V dnešnom teste sme si na odskúšanie vybrali „dospelú“ kolobežku Kostka Tour Fold s veľkým predným kolesom. Dôvodom bolo špecifické zameranie potencionálnych zákazníkov,  pretože sa jedná o jazdcov, ktorí požadujú komfort a ovládateľnosť veľkej mašiny a transportnú mobilitu malej. Niežeby ste po poskladaní  mali doslova vreckové rozmery, pretože plne obsadený  transportný vak (dodávaný ako voliteľné príslušenstvo) je pomerne veľký, ale pre lepšiu ilustráciu to zoberieme čisto matematicky, resp. geometricky. Začneme teda „balením“…

 Z bočného pohľadu je po poskladaní 174cm dlhá kolobka kratšia o 28% (na 126 cm), a po sňatí zadného kolesa až o 40% (na 104 cm). Ak zarátame šírku, tak z pôvodných 68 cm ideme na 13cm, čo je v prepočte pokles o 80%. Toto je ten najpodstatnejší údaj, pretože s takouto minimálnou šírkou vaku nie je problém ísť pohodlne do výťahu či MHD alebo „neviditeľne“ uložiť tento vak v malom byte dozadu do „rolldoriek“ za šaty (ktoré zostanú vďaka tomuto vaku čisté).  Rozmery vaku sú už spomenutých 126 na dĺžku  a  98 cm na výšku. Ak však ešte vyberiete zadné koleso z vidlice, tak sa dostanete na hodnotu 104 x 98 x 13 cm. A to už je celkom skladná veľkosť aj do kufra malého auta. Na foto kufor veľkého rodinného kombíka…

Myslím si, že nudných štatisticko-matematických údajov už bolo dosť, poďme sa pozrieť na praktickú stránku veci. Aby skladanie zvládol naozaj každý, vo firme Kostka vyvinuli svoj vlastný systém skladania a aretácie rámu. K dispozícii máme na celej kolobežke tri skladacie prvky označené výraznou červenou farbou. Masívny hliníkový predstavec je šikmým rezom rozdelený na dve časti a pohromade drží  skrutkou M8 s dvoma krídelkami a s „bambuľkami“ na koncoch. Stačí uvoľniť skrutku a po pár závitoch sa vám riadidlá pretočia o 180° a skončia rovnobežne s rámom. 

Druhým skladacím prvkom je spojenie hlavnej rámovej rúrky rámu tesne nad stupátkom. Po čiastočnom uvoľnení poistnej skrutky sa oddiali prítlačná hliníková tehlica od rámu a umožní otočenie rámu opäť o 180°. Predná stavba sa na kompletku otočí a kolesá sa dotknú v miernom presahu. Toľko celá procedúra v trvaní do pol minúty… s príslušným nácvikom do pár sekúnd.

Tretím, tak povediac nepovinným prvkom v procedúre skladania je nadstavec na bowdene zadnej brzdy. Vďaka tomuto nadstavcu vieme pohodlne vysadiť lanko z brzdy a uvoľniť zovretie čeľustí. To budeme potrebovať, ak sa rozhodneme dať dole aj zadné koleso, pretože pneumatika by inak „nevyliezla“ z čeľustí lebo je širšia ako vzdialenosť medzi gumičkami  bŕzd. Stredový náboj kolesa má síce rýchloupínak, ale uvoľnenie a odskrutkovanie už potrvá a čosi dlhšie než len rádovo sekundy. Každopádne sa po zložení kolesa dostávame na ešte menšie rozmery balíka atakujúce plochu jedného metra štvorcového. 

Výbava

Klasicky „Kostkovský“ rám vyrobený z oceľových trubiek je už v piatej vylepšenej verzii. Je dostatočne tuhý na bezpečnú jazdu, vie však absorbovať jemné vibrácie od nerovného povrchu cesty. Skladacie kĺby sú v smere pevnosti natoľko prepracované, že pri jazde ich vôbec nevnímate. Jediný problém môže nastať pri ich nedostatočnom dotiahnutí, čo je však problém obsluhy a nie konštrukcie. Kolesá majú radiálny výplet a špeciálne úzke Kostka náboje osadené kvalitnými priemyselnými ložiskami japonskej výroby. Hliníkové dvojplášťové ráfiky a športovo turistické plášte Schwalbe Marathon Supreme sú overenou klasikou na dlhé turistické výlety.

Brzdy sú V-éčkové overenej značky Shimano 4000. V sérii je dodávaný aj zvonček. Jasným znakom severomoravského výrobcu sú nitované nerezové protišmykové „štuple“, ako aj typové tabuľky vypaľované laserom. Možno ste nevedeli, ale označenia sa dajú objednať aj na zákazku podľa želania zákazníka. A keď už sme pri tých úpravách, na stránke výrobcu Vás čaká množstvo voliteľného príslušenstva od bočného stojana, blatníkov, prepravného vaku  až po celý program rôznych kapsičiek a držiakov.  Pomocou nich sa dá „expedičná“ kolobežka osadiť skutočne na ťažko. V prípade, že by sériové riadidlá boli príliš nízke, výrobca vie dodať aj vyšší model. Prospešným a bezpečnostným detailom sú odrazové nálepky na koncoch riadidiel, ako aj na koncoch zadnej vidlice. Rovnako aj reflexný podklad loga na hlavovej trubke a reflexné pásiky na pneumatikách tvoria súčasť pasívnej bezpečnosti.   

Jazdné dojmy

Stručne zhrnuté, klasika. Obrazne povedané nič nevytŕča, nič nešokuje, nič neirituje. „Tourka“ si vytrvalo a  komfortne ide svoje. Samotná filozofia konštrukcie ide smerom na istotu a celá kolobežka aj napriek tomu, že sa jedná o skladací model, pôsobí pevným a masívnym dojmom.   Stupátko je dlhé 44 cm a svetlá výška 5 cm, čo je opäť zlatá stredná cesta. Počas testu sa nevyskytla žiadna situácia, kde by kolobežka išla na „hranu“. Brzdy majú dostatočný záber aj v rýchlom zjazde. Len treba myslieť na zadné menšie koleso, ktoré sa môže pri nekontrolovanom stlačení skorej dostať do šmyku. Ale aj vďaka kvalitným gumičkám sú brzdy predvídateľné a dobre dávkovateľné. Hmotnosť kolobežky Tour Max Fold je mierne cez desať kíl (10,1 kg). 

Druhý jazdec – Róbert Rezek

Názor ku kolobežke Kostka Tour fold:

Túto kolobežku som mal možnosť otestovať v rámci dočasnej náhrady za meškajúce dodanie novej kolobežky. Nebudem sa teda venovať technickým údajom, tie autor samotného testu už rozpísal dostatočne dôkladne, povenujem sa trochu čisto užívateľskému pohľadu. Nastupoval som na ňu už ako „znalec“ – jednak samotného mechanizmu skladania Fold, ale aj danej modelovej rady Tour (i keď nie G5). Modelový rad Tour ma nesporné výhody pokiaľ chce kolobežkár prekonávať aj väčšie vzdialenosti najmä pri väčšej stabilite kolobežky (v porovnaní s kolobežkami s menšími kolesami) a keď sa k tomu pridá mechanizmus Fold, tak to znie veľmi lákavo. Preto som sa osobne aj potešil možnosti túto kolobežku otestovať v praxi.

Toto prevedenie kolobežky s kolesami 26/20 a zároveň skladacím mechanizmom mne osobne však neprišlo ako najideálnejšie riešenie. To mne osobne špeciálne ešte raz podčiarkujem. Ako popíšem ďalej – samotne Fold-u sa z bohatých osobných skúseností budem venovať v samostatnom článku, kde podrobnejšie popíšem moje mimoriadne sympatie k tomuto riešeniu, avšak pri menších súrodencoch tohto „stroja“ – mi pri tejto veľkosti už zaniká samotná výhoda skladania. Aj po poskladaní je totiž treba počítať s tým, že „balík“ človek už nie tak ľahko zoberie niekam so sebou – či už auta, autobusu, kancelárie a podobne. Jediný prínos a opodstatnenie vidím, ako už aj samotný autor testu vyššie spomenul – ak má človek v domácnosti málo miesta a potrebuje ju uskladniť niekde v rolldore, prípadne komore a pod. Tam aj s použitím výborného prenosného obalu (túto výhodu originálneho príslušenstva pri Kostke mimoriadne oceňujem a spomeniem aj nižšie) to plní skutočne unikátne riešenie a zrejme aj bezkonkurenčné. Inak ak kolobežkár nemá núdzu o miesto, isto sa oplatí zvážiť potrebu tohto prevedenia a radšej zakúpiť „pevné“ prevedenie Kostka Tour Max alebo Tour Star (pre náročnejších), kde sa dajú oproti systému Fold ušetriť trošku peniaze. Samotne tejto kolobežke však nemôžem nič vytknúť – ničím ma nesklamala, je to klasická Kostka vo výbave Max, ktorá uspokojí zároveň aj náročnejšie požiadavky, ale ani ničím neoslnila. A to som v komunite kolobežkárov známy ako „Kostka positive“, ale aj „Skladačkár“ 😊. Avšak pre prípadnú preferenciu skladnosti počas transportu volím rovno radšej menšie prevedenie a pre prípad dlhšej túry volím rovno „cestovateľskú“ verziu ako napr. Kostka Tour Star v najnovšej generácii G6.  V galérii nájdete aj fotky mojich ďalších skladačiek v porovnaní s Tour  Max Fold G5.

Kostka Tour  Max Fold

Klady:

  • Robustná konštrukcia
  • Univerzálna kolobežka na turistiku
  • Rýchly systém skladania
  • Pekné a prepracované technické detaily

 Zápory

  • Kolobežka je aj po zložení relatívne veľká

Text: Dušan Demovič
Foto: Róbert Rezek

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.