Kolobežkový kemp Osrblie 2.7. – 4.7.2021

Text: Igor Batka

Po tom, čo som sa minulý rok zúčastnil kolobežkového kempu v Novom Měste na Moravě mi bolo jasné, že akciu tohto druhu ešte v budúcnosti navštívim. Tento rok sa podarilo zorganizovať prvý medzinárodný kemp v Osrblí. Medzinárodný preto, nakoľko tréneri z Českej republiky vyrazili za svoje hranice na stredné Slovensko.

Kemp prebiehal v komornej, takmer až rodinnej atmosfére, o ktorú sa výraznou mierou postarala aj rodina Pajgertovcov, ktorí podujatie organizačne zastrešili a zabezpečovali stravu pre všetkých zúčastnených. Príjemnej atmosfére nahrávalo aj zázemie – ubytovanie v malom „penzióne“, ktorý pozostával s väčšieho domu a niekoľkých menších chatiek.

Program začal v piatok o 16-tej, keď sme sa presunuli do biatlonového areálu v priamo v Osrblí. V tom čase tam ešte prebiehali tréningy detí a mládeže v behu a streľbe, ostatné dni sme však už mali areál úplne pre seba. Areál je skôr menší, avšak pre cca 15 účastníkov úplne dostačujúci. Samozrejmé sú dlhšie roviny ale aj zákruty, pozvoľné aj prudké kopce, ktoré dokázali všetkých účastníkov preveriť v jazde na kolobežke.

Prvý tréning sa začal hrami na relatívne malom priestore, ktoré boli zamerané na obratnosť, zmeny smeru a preverenie celkového pohybu na kolobežke ako aj ovládania samotného stroja jeho jazdcom. Po úvodnom oťukaní sa tréning zameral na základy jazdy, techniku výmeny nôh, techniku odrazu a podobne. Veľkou výhodou je natočenie videozáznamu jazdy každého účastníka na začiatku kempu a následný rozbor v piatok večer. Jazdci tak reálne uvidia svoje chyby, avšak môžu sa poučiť aj s chýb ostatných. V mojom prípade som vedel reálne porovnať môj pokrok za uplynulý rok. Človek väčšinou nevie objektívne vnímať svoje telo a jeho pohyb v priestore. Je to spôsobené rôznymi pohybovými návykmi a zlozvykmi, ktoré má a ktoré takpovediac „rozladia jeho senzory“. Keď sa potom vidí, pochopí omnoho lepšie, čo sa mu tréner snaží povedať. Jazdec si môže lepšie „nastaviť senzory“, lepšie si začne uvedomovať, kde sú jednotlivé časti jeho tela a kde by mali byť. Viac si začne uvedomovať, ako by sa mal hýbať, aby bol pohyb efektívny s ohľadom na jazdu na kolobežke.

Po každom tréningu (pri niektorých tréningoch aj na začiatku) je čas venovaný ponaťahovaniu a prípadne miernemu posilňovaniu. Cieľom je odovzdať účastníkom pohybové vzorce, ktoré prospejú aj v procese regenerácie a pri zvýšovaní mobility.

Hneď prvý večer sme boli pohostení výbornými bryndzovými haluškami, ktorých bolo ako pre regiment (žiaľ, veľa ich aj zostalo). Kvalitné a chuťovo výborné jedlo nás sprevádzalo celým kempom. Výborné bolo aj to, že viacero surovín (mlieko, syry, maslo a vajcia) boli zabezpečené z lokálnej farmy Mišky Rosovej, ktoré bola tiež jednou z účastníčok kempu.

Druhý deň sme sa zobudili asi do 16 stupňov a o 7. hodine rannej sme sa pripravili na beh. Tento pohyb vraj pomáha aj na zmiernenie únavy po kolobežkových tréningoch. Asi na tom niečo bude. Beh absolvovali všetci účastníci a mám pocit, že po piatkovom tréningu na nich ešte nebolo badať únavu. 

Ďalší tréning začal o 10-tej. Stavali sme na informáciách z predchádzajúceho dňa, avšak posunuli sme sa v technike ďalej. Viac sme sa zamerali na prejazdy zatáčkami a zjazd, slalomovú jazdu, pohyb v balíku (jazda v skupine) a nácvik závodnej jazdy.

Po výdatnom obede nasledoval oddych a o 15:30 sme vyrazili na posledný tréning daného dňa, ktorým bol výlet najmä vedľajším údolím v dĺžke cca 45 km. Miestny kraj je doslova prešpikovaný cyklistickými cestami. Dá sa jazdiť v teréne ale aj po ceste. Premávka na bežných komunikáciách nie je príliš hustá, viacero ciest a chodníkov je robených ako cyklotrasy bez bežného prístupu automobilov. Danú oblasť môžem pre kolobežkárov a cyklistov vrelo odporučiť. 

Večerný program bol ozvláštnený vedomostným kvízom s kolobežkovou, bežeckou a cyklistickou tématikou. Pavel Werner, pomocný trenér Michala Kulku, je zároveň vlastníkom kolobežkovej značky Mibo. Veľkodušne prisľúbil ako výhru v kvíze kolobežkový rám zo svojej produkcie. Šťastena  pri nás stála a s kolegom Dušanom Demovičom sme súťaž vyhrali. Týmto by sme za redakciu našej stránky opäť radi poďakovali Pavlovi s firme Mibo za cenu do súťaže.

Nedeľné ráno už bolo podstatne chladnejšie, pred siedmou bolo okolo 12 stupňov, opäť nás to neodradilo, aj keď rozbeh bol vďaka únave z predchádzajúcich dní o niečo ťažší. 

Vrcholom programu bol posledný kolobežkový tréning v nedeľné predpoludnie. Zamerali sme sa najmä na šprinty a nasledoval hromadný pretek na 7 kôl (v dĺžke okolo 5 km). Tento sa mi podarilo vyhrať v mužskej kategórii, bolo to však tesné, druhý v poradí Peter mi riadne dýchal na krk a ak by závod trval ešte jedno kolo, zrejme by ma dostal. Víťazkou ženskej kategórie bola Miška Rosová.

Myslím, že kemp si užili všetci účastníci. Veľká vďaka patrí Michalovi Kulkovi, Pavlovi Wernerovi, Vierke a Vladovi Pajgertovcom. 

https://www.youtube.com/watch?v=yVWL0rDfz8c

Čo sa týka zázemia a sponzoringu, ďakujeme obchodom TTECH https://www.ttech.sk/ a MASIMSPORT https://www.masimsport.sk/, ktorí kemp sponzorsky podporili a venovali darčeky pre účastníkov a víťazom závodu. 

Galéria k článku

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.