Kolobežkový kemp Třista60

Je tu január, začiatok roku. Nie je pravdou, že by sa nedalo jazdiť a nemám teda čo robiť, jazdiť sa dá v podstate stále, kým sa nohy udržia na stupátku a vedia sa odraziť. Tento čas je ale možné využiť na rekapituláciu minulého roku a plány na rok nasledujúci. V rámci svojej rekapitulácie som si spomenul na to, že som sa v auguste zúčastnil kolobežkového kempu a neurobil z neho report. Plním teda svoje resty a prinášam nahliadnutie do toho, ako je možné sa cielene a organizovane zlepšovať aj v kolobežkovom športe pod vedením skúseného trénera.

Hneď na začiatku je nutné samotný kemp predstaviť. Jedná sa o sériu tréningov a aktivít spojenú s kolobežkovaním zastrešenú „spoločnosťou“ Třista60, ktorá sa zaoberá tréningom behu a kolobehu pod vedením trénera Michala Kulky. Bližšie informácie nájdete tu https://www.facebook.com/Trista60/. Asistentom Michala bol Pavel Werner (známa to tvár značky MIBO).

25.8.2020 som vyrazil z Bratislavy do Nového Města na Moravě, aby som sa zúčastnil 3-dňového kolobežkového kempu. Začiatok o 15:00 som nestihol, moje omeškanie pol hodinu znamenalo, že som nestihol úvodné zoznamovacie aktivity. Takže po príchode len stručné zoznámenie s účastníkmi a organizátormi, prezliecť sa, zobrať stroje a hurá na Biatlonový areál v Novom Měste na Moravě.

Začali sme hravou formou, kedy sme sa 13-ti pohybovali vo vyznačenom kruhu s priemerom necelých 10 metrov – najskôr organizovane, potom neorganizovane rôznymi smermi a nakoniec sme sa naháňali. Okrem zahriatia zábavnou formou si zároveň tréner urobil prvé zhodnotenie účastníkov kempu.

Nasledovala jazda na malom okruhu, kde sa striedal relatívne prudký výjazd a zjazd. Tu sme sa zamerali na samotný pohyb na kolobežke a postupne aj na základné zlepšenie techniky. Bavili sme sa o spôsobe jazdy do kopca, jazde z kopca, spôsob odrazu, zdvíhaní kolena, postavení rúk, práci s trupom a o mnohých ďalších veciach.

Tréning sme zakončili v zázemí (rodinný dom, kde sme boli všetci ubytovaní) strečingom vo dvojiciach. Následne sprcha, relax, spoločné grilovanie a večer videorozbor jednotlivých jazdcov.

Druhý deň sme začali po siedmej ráno spoločným behom v trvaní asi 1 hodiny. Tí, ktorí sa na beh necítili, mali alternatívny výjazd na kolobežkách. Po behu samozrejme nechýbal strečing, následne raňajky a oddych. O desiatej sme si pre zmenu vzali terénne stroje a šli sme si precvičiť jazdu v teréne. Nové Město na Moravě je známe aj z pohľadu cross-country tratí a jednoznačne ju tu čo zažiť. Nie len na bicykli, ale aj na kolobežke. Kto terénnu kolobežku nevlastnil, mohol si ju zapožičať. Ja som celý kemp absolvoval na svojom gravelovom KickBiku. 

Po obede opäť trochu voľna a presedlali sme na cestné stroje. Rozdelili sme sa na 2 výkonnostné skupiny. Povedal som si, že keď už som tu, tak si to vychutnám aj keď to bude bolieť a pridal som sa k výkonnejšej skupine. Tentokrát sme začali relatívne zostra niekoľkokilometrovým výjazdom do kopca cez priľahlé dediny. Priznám sa, v skupine som sa neudržal, tak som si väčšinu výjazdu odtrpel sám. O to radostnejší bol následný zjazd. Jediným problémom bol bočný vietor, ktorý vedel celkom potrápiť a v rýchlom zjazde rozhádzať. Jazdci s vysokými ráfikmi mali celkom citeľné problémy. 

Následný strečing bol príjemný, človek si trochu vydýchol a mohlo sa ísť ďalej. V ďalšej časti sme sa zamerali na jazdu v skupine, zmeny tempa a zjazdy. Cieľom bolo dosiahnuť vhodný zjazdový postoj a to, čo každému osamelému kolobežkárovi chýba – pohyb v pelotóne. Sústredili sme sa na bezpečný a rýchly prejazd vyznačených úsekov plných zákrut tak, aby sme si udržali rýchlosť a zároveň sa v skupine držali tam, kde byť máme a neohrozili sme ostatných.

Posledný deň kempu začal opäť behom, tentokrát o dosť viac do kopca ako v predchádzajúci deň. Tento beh už bol na mňa celkom dosť (osobne nebehám a nemám k tomuto športu takmer žiaden vzťah). Bol to pre mňa teda dosť náročný začiatok dňa. Čo už, keď musíš, tak musíš 😊.

Po raňajkách a oddychu sme pokračovali bežeckými cvičeniami a nácvikom štartov na začiatku závodu. Vrcholom celého programu bol improvizovaný závod – časovka. Dohodnutá trať bola časť cyklotrasy. Začínalo sa tiahlym stúpaním asi do polovice vytýčeného úseku, nasledovala rovina a mierny zjazd, potom sa závodník otočil o 180 stupňov a pokračoval späť na štart. Na štarte sa znova otočil a celé si to dal ešte raz. Moje vyčerpanie po závode zrejme dosiahlo vrchol v rámci tréningov na danom kempe. Úspešne som ale vydržal do konca.

Ako zhrnúť celý kemp? Jednoznačne som bol spokojný. Celej akcii nemám čo vytknúť. Zišli sme sa dobrá partia ľudí, čiže ľudsky to bolo príjemné a nič neškrípalo. Výborní boli aj organizátori, vďaka patrí Michalovi Kulkovi, Pavlovi Wernerovi a v neposlednom rade Štepánke Lubovskej, ktorá zabezpečovala bežný chod a organizáciu kempu pre účastníkov.

Ešte stále si pomaly dávam do súvislostí veci, ktoré som na kempe pochytil a celkom ich vedome nevstrebal. Po čase si uvedomujem viaceré menšie či väčšie nuansy tohto športu, ktoré som na kempe pochytil a na rôzne drobnosti sa zameriavam aj po mesiacoch. 

Za mňa kemp jednoznačne odporúčam. Verme, že doba covidová čoskoro pominie a budeme sa môcť zúčastňovať takýchto akcií, či už to bude v Českej republike, alebo snáď aj na Slovensku (áno, aj o tejto možnosti sme sa s Michalom bavili). Každý, kto sa chce v jazde na kolobežke zlepšovať, si tu príde na svoje. Ja sa určite plánujem zúčastniť ďalšieho kempu. Ak by ste mali záujem o bližšie informácie, pokojne sa pýtajte na našom FB alebo sa obráťte na FB stránku Třista60. Michal okrem kempov realizuje aj individuálne tréningy.

Pozn. fotky tentokrát nie sú z mojej produkcie, ale s Michalovým dovolením sú použité za archívu Třista60. Ďakujem

Pokiaľ si chcete urobiť bližšiu predstavu o tom, ako to na takom kempe vyzerá, pozrite si video

Text: Igor Batka

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.