Mibo Revoo Evo – nenápadný dravec

Táto recenzia sa nerodila ľahko. Pôvodný zámer bol porovnať dve generácie kolobežky s rovnakým typovým označením – obidva stroje nesú na ráme označenie Revoolution a aj recenzie a PR články na špecializovaných portáloch ich takto klasifikujú (ako Revoolution a Revoo Evo a podobne). Nasledujúc túto rétoriku – sám som majiteľom prvej generácie kolobežky Mibo Revoolution, a aj vychádzajúc zo skúseností s týmto modelom, veľmi som sa tešil, keď výrobca súhlasil so zapožičaním novej “závodky” na testovanie. Hneď musím podotknúť, že čokoľvek si tu prečítate, nie je nijakým spôsobom sponzorované firmou Mibo. Zároveň je pravda, že moje dojmy zo stroja boli natoľko pozitívne, že som sa rozhodol testovaný kus priamo zakúpiť, od čoho ma odradil len zvolenský kolobežkár Vlado Pajgert, ktorý prejavil rovnako o kolobežku záujem – tak som mu ju prepustil. Možete sa opýtať, prečo som chcel kúpiť novú verziu tej istej kolobežky, akú už doma mám… Tu prichádza zásadné konštatovanie: Revoo Evo a pôvodná Revoolution sú totiž dva celkom odlišné a osobité stroje! Priamo ich porovnávať by bolo neúprimné k jednému, či druhému z nich 😉
Preto sa táto recenzia nerodila ľahko. Opustime teda pôvodnú ideu o porovnaní dvoch generácií identického modelu – ale než tak urobíme, dajme si, čo majú obe kolobežky spoločné (okrem názvu):
1) výrobcom je tradičná česká firma Mibo
2) oba stroje jazdia na konfigurácii kolies 28/28
3) oba kolobežky patria k tomu najlepšiemu, čo som v príslušnej kategórii vyskúšal

Teraz prichádza väčšinou “vedecko-technická” pasáž s vyčerpávajúcimi informáciami o rozmeroch kolobežky, obutí, základnom osadení komponentami atď… Nebudem sa tváriť, že ma to zaujíma a že som nejaký odborník na konštrukciu alebo brzdy. Nezaujíma ma ani, o koľko je Revoo Evo ľahšie oproti Revoolution – opäť by to postrádalo úprimnosť. Snažil som sa všetko podstatné zdokumentovať na obrázkoch, ktoré hovoria o technických detailoch samy za seba.

Na nasledujúcom obrázku nájdete pomerne presné informácie o rozmeroch kolobežky. Oproti Reevolution je kratšia a výrazne ľahšia. Pri mojej výške 198cm a takmer 100kg živej váhy je to cítiť. Kým prvogeneračné Revoolution by som prirovnal k stabilnému korábu s dostatkom priestoru aj pre vyššieho jazdca, Revoo Evo je presne o toľko kratšie, že to pri jazde subjektívne výrazne pociťujem. Som proste na ňu veľký – hoci musím konštatovať, že to asi na každú sériovo vyrábanú kolobežku v základnom továrenskom nastavení. Svetlá výška 4cm je iba číslo, ktoré v reálnom živote funguje veľmi dobre, nielen na ideálnom asfalte.

Revoo Evo je šporťák a hoci nepôsobí (aspoň na mňa) rovnako stabilne a robustne, ako jeho predchodca, je to presne ku prospechu jeho funkčného určenia. Kolobežka je rýchla, aj vďaka nízkej hmotnosti, na razantný športový odraz reaguje nesmierne agilne. Geometria rámu je “mibácka” klasika, odľahčenie je výsledkom najmä použitia hranatých trubiek so zmenšeným profilom (oproti Revoolution). Zároveň subjektívne nepociťujem, že by stroj výraznejšie pružil, s využitím energie odrazu som bol vo všetkých situáciách nadmieru spokojný. Od kolobežiek Mibo podvedome očakávam robustnosť – Revoo Evo to celkom dizajnovo a rozmerovo nepotvrdzuje, ale vôbec to nevadí, je to skôr plus. Pre rýchlu pretekársku jazdu je to rozhodne kompetitívna voľba v dostupnej cenovej kategórii.

Už pri transporte kolobežky na strešnom nosiči som narazil na zaujímavú “fičúru” – vzdialenosť medzi predným kolesom a rámom je tak malá, že medzi ňu nie je možné zmestiť ramenno nosiča – konkrétne Yakima Frontloader. Možno s iným typom nosiča to nebude výzva, tento nosič mám ale práve preto, lebo na kotvenie kolobežky je to asi to najlepšie na trhu. Prišiel som ale na drobný trik – sfúknuť koleso na minimum a nastaviť rozmer na držiaku namiesto 28’’ na 26’’.

Po malej odbočke sa vráťme k jazdeniu. Je to zážitok. 28’’ kolesá idú spoľahlivo, základné obutie “od výroby” zvládlo aj testovacie jazdy na menej kvalitnom povrchu. Kolobežka je veľmi dobre manévrovateľná (oproti Revoolution, ktorá je dlhšia a robustnejšia), možno aj preto na mňa pôsobila menej stabilným dojmom. Subtílnejšie rozmery navodzujú dojem, že stroj reaguje okamžite aj na najmenší pohyb jazdca, zmenu ťažiska… Po prvých 20km som sa s kolobežkou zžil natoľko, že som to začal vnímať ako pozitívum. Som si vedomý toho, že 180cm vysoký konfekčný jazdec s celkom inými nárokmi na postoj, rozsah pohybu a náprah, bude Revoo Evo vnímať celkom inak a nebudem zovšeobecňovať. Zhrniem to tak, že na pretekárske výkonnostné jazdenie do 30km je to určite top voľba – na dlhšie tréningové zážitkové výjazdy preferujem prvogeneračné Revoolution ako nesmierne stabilný mohutnejší stroj. V prvom prípade spolupracujem, v druhom sa viac veziem 😉

Pre porovnanie si pozrite obidve kolobežky plece pri pleci (samozrejme, na Reevolution mám osadené komponenty na mieru, Revoo Evo je v panenskom nastavení z výroby). Musím vyzdvihnúť, že u všetkých kolobežiek Mibo, ktoré som mal, dorazili stroje už “zoštelované” – ozaj jeden z najlepších servisov na trhu. Ani testovaný kus nebol výnimkou, stačilo nasadnúť a kopnúť.

Prvé, čo ja vždy u kolobežiek Mibo mením, sú gripy. Nesedia mi štruktúrou, materiálom, ani dizajnom. Koľko ľudí, toľko chutí… jazdiť sa s nimi dá, ale pre mňa je to dlhodobá slabina, pokiaľ ide o použité komponenty u kolobežiek Mibo.
Naopak, brzdy brzdia, kolesá jazdia – tu vyzdvihujem kvalitu. Pneumatiky netreba hustiť na šialené tlaky, zároveň sú dostatočne rýchle. Karbónová vidlica je v tejto kategórii samozrejmosťou.

Revoo Evo drží tradíciu, pokiaľ ide o “mibácke” stupátko. Plocha nekĺže ani keď je mokrá a pre mňa je príjemná aj dĺžka stupátka. Aj pri veľkosti topánky 47 ponúka komfortné rozmery pre akúkoľvek kombináciu nôh a postojov. Palec hore!

Suma-sumárum po niekoľko 100km na Českej kolobežke osvedčeného dizajnu musím konštatovať, že Mibo mi proste sedí… Výnimkou nie je ani nenápadný rýchlik Revoo Evo.

Text: Peter Fabok

Advertisement

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.